Головна
>
Дізнатися нове
March 8, 2023

Жіноче обличчя світової архітектури

Час читання: 10 хвилин

У 1979 році Генеральна Асамблея ООН схвалила Конвенцію про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок, яку ратифікували 150 країн, серед яких і Україна.

Роками жінки виборюють право на вільний вибір професії, гідну заробітну плату, право творити та закарбовувати свої імена в історію. З нагоди цього показуємо жіноче обличчя світової архітектури та розповідаємо про відомих архітекторок, які вже це зробили.

Denise Scott Brown

Деніз Скотт-Браун американська архітекторка, проєктувальниця, письменниця, педагогиня і керівниця фірми «Venturi, Scott Brown and Associates» в Філадельфії. Лакофскі відправивилась в Лондон в 1952 році, працюючи на модерністського архітектора Фредеріка Гібберда. Вона продовжила свою освіту там, вигравши конкурс в Архітектурну школу Архітектурної асоціації. Там до неї приєднався Роберт Скотт Браун, з яким вона познайомилася в Вітватерсрандському університеті в 1954 році і отримала диплом архітектора в 1955 році.

Denise Scott Brown. Фото: Dezeen

Викладала в Університет Каліфорнії в Берклі, а потім була призначена співголовою Програми міського дизайну Університету Каліфорнії в Лос-Анджелесі. У 2003 році вона була запрошеним лектором з Вентурі у Вищій школі дизайну Гарвардського університету.

Gallery of Spotlight: Robert Venturi and Denise Scott Brown. Фото: Mark Cohn

Neri Oxman

Нері Оксман американсько-ізраїльська дизайнерка та професорка Медіа-лабораторії Массачусетського технологічного інституту, де очолювала дослідницьку групу Mediated Matter. Відома своїми мистецькими та архітектурними творами, що поєднують дизайн, біологію, комп'ютерні технології та інженерію матеріалів.

Стилістичні фірмові знаки включають яскраві кольорові та фактурні поверхні зі структурою в багатьох масштабах, а також композиційні матеріали, твердість, колір і форма яких змінюються в залежності від об'єкта. Результати часто досягаються у співпраці з природою та біологією або надихаються ними.

Neri Oxman by Noah Kalina. Фото: Dezeen

У багатьох проектах компанії OXMAN використовуються нові платформи і технології для 3D-друку і виробництва. Вони включають:

  1. системи спільного виробництва для побудови гібридних структур з шовкопрядами (Silk Pavilion), бджолами (Synthetic Apiary) та мурахами;
  2. Aguahoja, виробничу платформу на водній основі, яка побудувала такі структури, як Aguahoja з хітозану;
  3. G3DP, перший 3D-принтер для оптично прозорого скла.

Деякі з цих платформ були розроблені для більш широкого використання. Інші проєкти друкують одяг, або структурні елементи, іноді розробляючи нові композитні матеріали в процесі (наприклад, смоли, що містять біосинтетичні бактерії).

AGUAHOJA. Фото: OXMAN

Julia Morgan (20 січня 1872 року — 2 лютого 1957 року)

Джулія Морган американьска архітекторка, яка стала першою жінкою, прийнятою на архітектурний факультет у Паризьку національну вищу школу красних мистецтв (Франція), і першою жінкою з ліцензією архітектора в Каліфорнії. Авторка архітектурних проєктів понад 700 будинків у Каліфорнії.

Вона народилася в Сан-Франциско 20 січня 1872 року і виросла в сусідньому Окленді.

Пані Морган закінчила Каліфорнійський університет в Берклі за спеціальністю інженер-будівельник.

Прибувши до Парижа в 1896 році, вона спочатку отримала відмову у вступі, оскільки до цього часу в Школі ніколи не навчалися жінки. Після дворічного очікування Джулія Морган отримала доступ до престижної програми і стала першою жінкою, яка отримала сертифікат з архітектури.

Julia Morgan, (1872-1957)

Джулія Морган відкрила власну архітектурну фірму в 1904 році, швидко зарекомендувавши себе як видатний архітектор житлових будинків і отримавши ряд замовлень в районах П'ємонт, Клермонт і Берклі.

Стиль Морган характеризувався використанням каліфорнійської місцевої архітектури з характерними елементами, притаманними руху "Мистецтво і ремесла", включаючи відкриті опорні балки, горизонтальні лінії, що зливалися з ландшафтом, і широке використання черепиці, каліфорнійського червоного дерева і земляних тонів.

Найбільш відомий проєкт, над яким вона працювала з 1919 по 1947 рік — Замок Герста.

Протягом наступних 28 років Морган контролювала майже всі аспекти будівництва в Замку Герста, включаючи закупівлю всього - від іспанських старожитностей до ісландського моху та північних оленів для зоопарку замку. Вона особисто спроектувала більшість споруд, майданчиків, басейнів, притулків для тварин та робітничого табору до найдрібніших деталей.

Hearst Castle. Фото: The Foundation at Hearst Castle.

Kathleen Eileen Moray Gray (9 серпня 1878 — 31 жовтня 1976 року)

Ейлін Грей ірландська дизайнерка меблів і архітекторка, піонерка модернізму в архітектурі. Удостоєна місця на Поверсі спадщини.

Eileen Gray. Courtesy of Christie's. Фото: ArchDaily

Після війни Ейлін Грей повернулася до Парижа. Там їй запропонували роботу з декорування квартири на вулиці Лота, яка належала мадам Матьє Леві, капелюшниці та власниці успішного бутіку. Процес зайняв чотири роки з 1917 по 1921 рік. Грей спроектувала більшу частину меблів (в тому числі її відоме крісло «Bibendum»), килими і світильники, а також вбудовані нітроемалеві панелі на стінах. Ейлін Грей вважала необхідним використання однотонного покриття для меблів, що вона розробляла, в тому числі й для крісла «Bibendum», крісла «Serpent» та ліжка «Pirogue Boat».

Результат отримав позитивну оцінку з боку кількох мистецтвознавців, хто розглядав його як інноваційний. Успіх цього проекту дав своєрідний поштовх дизайнерці, після чого вона відкрила невеликий магазин «Jean Desert» в Парижі, щоб виставляти і продавати свої роботи і роботи своїх друзів-художників.

Інноваційне крісло «Bibendum» від Ейлін Грей було одним з найбільш впізнаваних об'єктів меблевого дизайну 20-го століття. Його спинка та підлокітник складаються з двох напівкруглих трубок, що укладені в м'яку шкіру.

Крісло «Bibendum» було створене у стилі модернізму, що повністю відрізняється від попередніх робіт Грей, які були більш традиційними.

Eileen Gray Bibendum Chair. Фото з: Aram Designs

У 1924 році Грей разом з Жаном Бадовічі почали працювати над будинком «Е-1027» у Рокбрюн-Кап-Мартен на півдні Франції (поблизу Монако). Ейлін Грей спроектувала меблі, а також, спільно з Бадовічі, розробила структуру будинку. Її круглий скляний стіл «Е-1027» був навіяний недавніми експериментами з трубчастою сталлю Марселя Брьойера в Баухаус (який надихався, у свою чергу, роботами Марта Стама).

Eileen Gray's E-1027. Фото: Dezeen

Після Другої Світової Війні Ейлін Грей повернулася до Парижа і вела усамітнене життя. Вона продовжувала працювати над новими проєктами, але була майже забута індустрією дизайну. У 1968 році схвальна журнальна стаття привернула увагу до її досягнень, і Грей погодилася на випуск її крісла «Bibendum» та столу «Е-1027», а також безлічі інших об'єктів разом з дизайнером Зеєвом Арамом. Невдовзі вони стали класиками сучасних меблів.

У 1972 році Ейлін Грей була відзначена нагородою «Royal Designer for Industry», яка присуджується Королівським товариством мистецтв, а також стала членкинею Королівського Інституту Ірландських Архітекторів.

У 1976 році Грей була присвячена ретроспективна виставка в Музеї Вікторії та Альберта у Лондоні

Amanda Jane Levete

Аманда Левете британська архітекторка, лауреатка Премії Стірлінга, директорка бюро AL A.

Левете належить заслуга у втіленні в життя органічних та концептуальних проєктів Future Systems. Серед завершених робіт Future Systems, визнаних однією з найбільш інноваційних практик Великобританії, - універмаг Selfridges у Бірмінгемі та медіа-центр Lord's, який отримав премію Стірлінга Королівського інституту британських архітекторів у 1999 році.

Amanda Jane Levete.

Левете заснувала AL A (раніше відоме як Amanda Levete Architecture) у 2009 році, а в 2011 році компанія виграла міжнародний конкурс на проєктування нового входу, внутрішнього двору та галереї для лондонського Музею Вікторії та Альберта, в якому є порцеляновий дворик.

Серед проєктів AL_A:

У 2017 році на день народження королеви Аманда Левете була призначена кавалером Ордена Британської імперії (CBE) за заслуги в галузі архітектури.

У 2018 році Левете була нагороджена премією Джейн Дрю журналом "Architects' Journal" та "Architectural Review”

У 2019 році обрана почесним членом Американського інституту архітекторів.

У 2021 році була обрана Королівським академіком

Centre for Music. London, UK. Фото: Amanda Levete Architecture

Elizabeth Diller

Елізабет Діллер, також відома як Ліз Діллер, є американською архітекторкою і партнеркою у бюро Diller Scofidio + Renfro, яке вона заснувала у 1979 році. Вона також є професоркою архітектури в Прінстонському університеті.

Elizabeth Diller. Фото: Ungano + Agriodima

Діллер отримала ступінь бакалавра архітектури в 1979 році в Школі архітектури Купер Юніон. З 2000-х років вона стала відомою завдяки своїй роботі з концептуальною архітектурою, музеями та іншими культурними установами.

Roy and Diana Vagelos Education Center. Фото: Diller Scofidio + Renfro

Діллер вважається одним з найвпливовіших дизайнерів культурних просторів і в 1999 році отримала першу стипендію Фонду МакАртурів в галузі архітектури. 2002 року на ці гроші Діллер спроєктувала будівлю Blur Building для Швейцарської виставки.

У 2000 році вона була нагороджена премією Джеймса Бірда за видатний дизайн ресторану.

Студія, якої Діллер стала співзасновницею, була нагороджена журналом WSJ. 2017 року премією "Архітектурний новатор року". Вона також отримала Національну премію Смітсонівського інституту за дизайн.

У 2018 році вона вдруге увійшла до списку найвпливовіших людей за версією журналу Time, ставши єдиним архітектором у цьому списку.

У 2019 році Діллер стала лауреатом премії Джейн Дрю, а також восьмим лауреатом щорічної премії "Жінки в архітектурі".

У 2022 році їй була присуджена премія Вольфа в галузі мистецтв в категорії "Архітектура".

The “Bubble”. Фото: Diller Scofidio + Renfro

Zaha Hadid

Звичайно не можемо оминути згадку про одну з найпопулярніших аріхтекторок сучасності - Заху Хадід. Заха Хадід британська архітекторка, скульпторка, художниця та викладачка іракського походження. Лауреатка Прітцкерівської премії з архітектури 2004 року. Представниця деконструктивістського напрямку в архітектурі. Засновниця архітектурного бюро Zaha Hadid Architects.

Zaha Hadid. Фото: Zaha Hadid Architechts

У 1980 році відкрила у Лондоні власне архітектурне бюро Zaha Hadid Architects. Протягом 1980-их викладала у Асоціації Архітектури та інших престижних закладах у всьому світі. Керувала кафедрою Кендзо Танге у Вищій Школі Дизайну при Гарвардському Університеті, кафедрою Саллівена у Школі Архітектури при Іллінойському університеті в Чикаго.

Будинки за проєктам Захи Хадід зведені в різних країнах світу — від Німеччини і Італії до Гонконгу і Азербайджану. Серед її проєктів — лондонський олімпійський комплекс водних видів спорту, оперний театр в Гуанчжоу (Китай), Центр Гейдара Алієва у Баку, також вона розробила проєкт одного з стадіонів для чемпіонату світу з футболу у Катарі у 2022 році.

Заха Хадід — перша жінка, нагороджена Прітцкерівською премією, а також перша і єдина жінка, що отримала Королівську золоту медаль RIBA.

Lezza SOHO. Фото: Zaha Hadid Architechts

Alphadome. Фото: Zaha Hadid Architechts

Maya Ying Lin

Майя Лін американська дизайнерка і скульпторка. У 1981 році, будучи студенткою Єльського університету, вона досягла національного визнання, коли виграла національний конкурс на проект Меморіалу ветеранів В'єтнаму у Вашингтоні, округ Колумбія.

Maya Ying Lin. Photograph by Jesse Frohman. Фото: MAYA LIN STUDIO

Лін спроектувала численні меморіали, громадські та приватні будівлі, ландшафти та скульптури. Хоча вона найбільш відома завдяки історичним меморіалам, вона також відома своїми роботами на екологічну тематику, які часто стосуються занепаду навколишнього середовища.

Своєю діяльністю миткиня підкреслює вплив людства на навколишнє середовище і привертає увагу до таких питань, як глобальне потепління, водойми, що перебувають під загрозою зникнення, і вимирання/зникнення тварин. Вона досліджувала ці питання у своєму нещодавньому меморіалі під назвою "Чого не вистачає?" ("What Is Missing?").

У 1981 році, у віці 21 року, будучи студенткою старших курсів, Лін виграла відкритий конкурс на проєкт Меморіалу ветеранів В'єтнаму, який мав бути збудований на Національному молі у Вашингтоні, округ Колумбія. Її проєкт, один з 1,422 поданих, передбачав чорну гранітну стіну з іменами 57,939 загиблих солдатів, викарбуваними на її поверхні (ще сотні були додані з моменту посвячення) з однієї сторони спрямованою до Меморіалу Лінкольна, а іншою - до пам'ятника Вашингтону. Меморіал було завершено наприкінці жовтня 1982 року і присвячено в листопаді 1982 року.

Vietnam Veterans Memorial, 1982. Photography: Terry Adams, Mark Segal, Victoria Sambunaris, Wendy Watriss

Лін, яка зараз володіє і керує студією Майї Лін у Нью-Йорку, розробила численні проєкти після Меморіалу ветеранів В'єтнаму, включаючи Меморіал громадянських прав у Монтгомері, штат Алабама (1989) та відкриту інсталяцію "Хвильове поле" в Мічиганському університеті (1995). Лін представлена галереєю Pace Gallery в Нью-Йорку.

Ще однією визначною роботою архітекторки є “The Women’s Table” (1993). Роботу присвячено двадцятій річниці того, як університет дозволив жінкам вступати до Єльського коледжу. На еліпсі вписана спіраль чисел, яка відстежує присутність жінок в університеті, підраховуючи кількість вступників до Єльського університету щороку з моменту, коли їх не прийняли (1900-ті роки), до теперішнього часу.

The Women’s Table, 1993. Photography: Norman McGrath

Norma Merrick Sklarek (15 квітня, 1926 – 6 лютого 2012 року)

Норма Меррік була першою афроамериканською жінкою, яка склала ліцензійний іспит, щоб офіційно стати архітекторкою як в Нью-Йорку, так і в Каліфорнії. Скларек найбільш відома за проєктування посольства Сполучених Штатів в Токіо, Японія і станції Термінал Один в міжнародному аеропорту Лос-Анджелеса. Після проєктування кількох будівель вона стала першою чорношкірою жінкою, яка мала власну архітектурну практику разом з двома іншими жінками Марго Сігел та Кетрін Даймонд у 1985-1989 рр.

Norma Merrick Sklarek. Фото: BlackPast

У 1960 році Скларек прийняла посаду першої жінки-віце-президента компанії Gruen and Associates в Лос-Анджелесі, де вона пропрацювала два десятиліття. Через чотири роки після отримання ліцензії вона також стала першою афроамериканською жінкою-директором Gruen.

У 1980 році, після відходу з Gruen Associates, Скларек стала першою чорношкірою жінкою, яка була обрана членом Американського інституту архітекторів (AIA) після того, як стала першою афроамериканською жінкою-членом у 1959 році.

Після Welton Becket Associates у 1985 році Скларек розвинула власну справу та стала співзасновницею фірми "Siegel, Sklarek, and Diamond" разом з Марго Сігел та Кетрін Даймонд. Фірма була найбільшою на той час фірмою, що належала жінкам.

Los Angeles Air Traffic Control Tower (Completed 1995). Фото: optima

Після виходу на пенсію, Скларек була призначена губернатором працювати в Раді архітекторів Каліфорнії і протягом декількох років була головою Національної ради з етики AIA.

Розуміючи, що дискримінація буде відігравати головну роль в архітектурній сфері як жінка та афроамериканка, вона залишалася рішучою і проклала шлях для майбутніх молодих жінок.

Odile Decq

Оділь Декк (народилася 1955 року в Лавалі, Франція) - французька архітекторка, містобудівниця та науковець. Засновниця паризької фірми Studio Odile Decq та архітектурної школи Confluence Institute. Декк відома своїм унікальним, самоописаним готичним зовнішнім виглядом і стилем.

Odile Decq. Фото: dezeen

Декк відкрила власну фірму в 1979 році. Разом зі своїм партнером та чоловіком вони працювати для Народного банку Східного регіону в Ренні разом з Пітером Райсом у 1990 році, це роботи, які принесли їм численні нагороди та міжнародне визнання. Це була перша офісна будівля з металоконструкцій у Франції.

Декк заявила, що її філософія архітектури полягає в тому, що будівля "повинна бути місцем, де люди можуть пересуватися, жити в хороших умовах, забути про суворість життя зовні, тому вона повинна мати певний гуманістичний підхід...”

Нагородження Золотим левом архітектури під час Венеціанської бієнале в 1996 році стало визнанням її ранньої та незвичайної кар'єри. Окрім просто стилю, ставлення чи процесу, робота Оділі Декк матеріалізує цілісний всесвіт, який охоплює містобудування, архітектуру, дизайн та мистецтво. Її міждисциплінарний підхід був відзначений премією Джейн Дрю у 2016 році та нагородою Architizer's Lifetime Achievement Award у 2017 році.

LE CARGO by Studio Odile Decq, 2016. Photograph by Roland Halbe

Після смерті чоловіка, Декк почала ще більше експериментувати зі своїми проєктами та ідеями, намагаючись знову знайти себе, і незабаром створила деякі з її найвідоміших та найуспішніших проєктів, включаючи Народний банк Східного регіону в Ренні, Золотого лева на Венеціанській архітектурній бієнале та Макромузей в Римі. Її проєкти зростали і продовжують зростати в розмірах, складності та зухвалості.

KIEV BABIN YAR by Studio Odile Decq, 2019. Фото: Odile Decq

Jeanne Gang

Жанна Ганг (народилася 19 березня 1964 року) - американська архітекторка, засновниця і керівник Studio Gang, архітектурної та урбаністичної практики з офісами в Чикаго, Нью-Йорку та Сан-Франциско. Вперше Ганг отримала широке визнання завдяки вежі Аква, найвищій будівлі у світі, спроєктованій жінкою на момент її завершення. З тих пір Аква була перевершена сусіднім Сент-Реджіс Чикаго, також її проєктом. Видання Surface назвало Ганг одним з найвидатніших чиказьких архітекторів її покоління, а її проєкти були широко відзначені нагородами.

Jeanne Gang. Фото: dezeen

Роботи Studio Gang були відзначені, опубліковані та широко представлені на виставках. У 2018 році студія представила інсталяцію Stone Stories в рамках виставки павільйону США Dimensions of Citizenship на Венеціанській архітектурній бієнале.

27 березня 2019 року мер Чикаго Рам Емануель оголосив, що команда дизайнерів на чолі з Gang, Studio ORD, була обрана переможцем міжнародного конкурсу з проєктування нового Глобального терміналу вартістю 2,2 мільярда доларів в міжнародному аеропорту О'Хара. Реалізація проекту запланована на 2023 рік.

MIRA, 2020. Фото: Studio Gang, Jason O'Rear

Nice Grand Arénas, 2021. Фото: Studio Gang

Carme Pigem Barceló

Карме Пігем іспанська архітекторка, учасниця архітектурного бюро RCR Arquitectes, лауреатка Прітцкерівської премії, разом з Рамоном Вілалтою та Рафаелем Арандою.

Carme Pigem Barceló. Фото: designboom

У 1977-1979 роках навчалася у Школі образотворчих мистецтв Олота, а у 1987 році закінчила архітектурний факультет ETSA Vallés. У 1987 році разом з Рамоном Вілальта та Рафаелем Арандою заснувала бюро RCR Arquitectes.

З 1992 по 1999 рік працювала професором архітектурних проектів в ETSA Vallés, а з 1995 по 2004 рік була членом екзаменаційної комісії з випускних іспитів. З 1997 по 2003 рік була професором архітектурних проектів в ETSAB і членом екзаменаційної комісії в 2003 році. З 2005 року - запрошений професор кафедри архітектури Цюріхського технологічного інституту (ETHZ), Швейцарія.

У 2017 році була нагороджена Прітцкерівською премією разом з Рамоном Вілальта та Рафаелем Арандою.

Muraba Residences, 2016. Фото: RCR Arquitectes, Airey Spaces

Влив жінки на архітектурне середовище продовжує зростати. Всі більше архітекторок сьогодні заявляють про себе, впроваджуючи нові стандарти та стилі в сучасній архітектурі. Жінки створюють всесвітньо відомві хмарочоси, започатковують власні архітектурні агенції та школи, організовують виставки та перформанси - все це сьогодні дає право жінкам займати гідне місце в історії архітектури.

Додаток

Фільми:

  1. Gray Matters (2014)
  2. Making Space: 5 Women Changing the Face of Architecture (2014)
  3. Zaha Hadid: Who Dares Wins (2013).

Книга: The Women Who Changed Architecture, 2021

No items found.
No items found.
Автор: